Waarschijnlijk is het geen verrassing als ik u vertel dat we het grootste deel van…
Met enige regelmaat komen er klanten in onze showroom die vaak jaren geleden iets bij ons hebben aangeschaft en vragen of dat nog steeds leverbaar is. Denk dan aan gordijnen van meer dan 20 jaar oud of bijvoorbeeld onderdelen voor kasten die we ruim 40 jaar geleden hebben geleverd. Hetzelfde beeld zien we bij oude verlichtingsarmaturen met traditionele lichtbronnen en dimmers. Als servicegericht bedrijf proberen we natuurlijk een oplossing te vinden, echter in de praktijk ik die niet altijd meer voorhanden.
Zo krijgen we soms te maken met verbaasde blikken als onze adviseurs aangeven dat de destijds aangeschafte gordijnstof na 20 jaar toch écht niet meer in de collectie zit en een (gedeeltelijke) vervanging er dus niet in zit. Dit nog even afgezien van de enorme kans op kleurverschil als de extra stof niet uit dezelfde productiebatch komt, ook al is deze korte tijd later al besteld.
Hetzelfde zien we terug bij kasten. Verontwaardigde gezichten als we klanten moeten melden dat er, soms 40 jaar na aankoop, geen reserve-onderdelen meer bij de leverancier beschikbaar zijn. Men hekelt de slechte service als het bestellen van een onderdeel of (kleine) uitbreiding ‘bij zo’n dure kast van destijds’ niet meer mogelijk blijkt. Wettelijk zijn fabrikanten verplicht om vervangende onderdelen te leveren gedurende tien jaar vanaf de fabricage. De meeste van onze leveranciers hanteren een veel langere termijn, echter het houdt natuurlijk wel een keertje op.
En ook al zijn bepaalde onderdelen er nog wel, dan is het niet zo dat deze tot in lengte van dagen onder garantie geleverd zullen worden; Hoe duur en meubel destijds ook geweest mocht zijn. Denk hierbij aan onderdelen die aan gebruiksslijtage onderhevig zijn, zoals wielen, scharnieren en bedieningsonderdelen van raamdecoratie, waarbij de garantietermijnen beperkt zijn tot zo’n 2-3 jaar. Rolls Royce levert immers ook geen levenslange garantie op de banden.
Een wat betreft de verlichting: Veel oude armaturen zijn nog uitgevoerd met traditionele dimmers voor bijvoorbeeld halogeen en zijn, als er al passende LED-lichtbronnen voor bestaan, vaak niet meer (goed) te gebruiken. Knipperen, zoemen of gewoon niet branden zijn bekende problemen waar helaas niet altijd een oplossing voor is. Ook al was de lamp destijds zo duur, de stand van de techniek maakt ‘m soms onbruikbaar. Net zoals er voor uw oude Nokia telefoon ook geen updates meer zijn.